Jdi na obsah Jdi na menu
 


POHODA

pohoda-na-net.jpg             Oddělení POHODA        

Oddělení POHODA je součástí sociální služby Domov se zvláštním režimem. Kapacita oddělení je 18 lůžek, opět je tvořeno kuchyňskou částí, kde je možnost si přichystat jednoduché jídlo, drobné občerstvení apod. Společenský kout slouží k volnočasovým aktivitám, reminiscenci, odpočinku, setkávání či společnému sledování televize atd. 

Oddělení je zaměřeno na uživatele s onemocněním demence a na uživatele s fyzickým a komunikačním znevýhodněním, kteří mají své specifické potřeby, jsou závislí na pomoci druhé osoby a potřebují intenzivní ošetřovatelskou péči.

Zaměřujeme se na to, aby uživatelé měli dostatek vnějších podnětů pro rozvoj smyslového vnímání, za velmi důležité považujeme sledování a léčbu bolesti a deprese. Snažíme se o rozvoj a udržení sebeobsluhy při základních denních činnostech podle individuálních potřeb a přání uživatel.

Pracujeme s prvky Bazální stimulace, která rozvíjí vnímání a komunikační dovednosti. Snažíme se o rozšíření komunikačních schopností nebo komunikaci nahrazujeme jinými metodami (např. pozorování, vcítění se do uživatele, znalost životního příběhu uživatele).

Cílem oddělení POHODA je co nejvíce využívat a posilovat schopnosti uživatele, kterými disponuje. Důraz klademe na zachování důstojnosti a úcty uživatelů a přizpůsobení prostředí, aby bylo co nejvíce zaměřeno na potřeby uživatel, bylo pro ně známé, příjemné, domácké a bezpečné.
 
Znalosti životního příběhu využíváme při rozhovorech, při plánování poskytované péče a při prohlížení starých fotografií, kdy uživatelé vzpomínají společně s pracovníky a tím si posilují sebedůvěru a identitu. Tyto aktivity pracovníkům pomáhají lépe porozumět nynějšímu chování uživatele a budují vztah mezi pracovníkem a uživatelem.
 
Klademe důraz na rozvoj spolupráce a informovanost rodin uživatel.