Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bon Appetit!

 Projekt Bon Appetit!

 
Od roku 2012 se Domov pro seniory Strážnice stal součástí programu Bon Appetit!, jehož autorkou je Jitka M. Zgola, která se zabývá problematikou života lidí s demencí.

Posláním programu Bon Appetit! je zachovat co nejvyšší možnou úroveň důstojnosti, samostatnosti, kultury, etiky a estetiky u stravování a stolování seniorů a převážně seniorů postižených Alzheimerovou demencí.

Cílem programu je umožnit klientům takový způsob stravování, při němž bude zachována jejich důstojnost, identita, kontakt s rodinou, kulturou a který bude pružně reagovat na změny potřeb klientů, které jsou zapříčiněny právě procesem stárnutí a postupující Alzheimerovou demencí. Program se zabývá především potřebami klientů, ale také pracovníků přímé péče, kteří jsou nedílnou součástí a nenahraditelnou pomocí v procesu stravování lidí s demencí.

 
Jedním z nejhorších důsledků poruchy koordinace pohybů je ztráta schopnosti používat příbor. Většina klientů trpících motorickými obtížemi začíná po určité době jíst rukama, aby se vyvarovala stresujících zážitků.
Je-li podávaný pokrm tekutý, drobivý či kašovitý, nebo je-li servírován s omáčkou, výsledkem obvykle bývá nepořádek na stole a další stres. Člověk, který má podobné problémy, je často spolustolovníky a pečovateli považován za nezdvořáka, který se neumí slušně chovat ve společnosti. Odmítavý postoj okolí vede k izolovanosti a ztrátě sebedůvěry.
Zareagují-li pracovníci tím, že začnou klienta krmit, problém se ještě více prohlubuje. Výsledkem bývá ztráta soběstačnosti a označení člověka za neschopného vykonávat základní životní úkony. Člověk, jenž ztratil důstojnost a identitu, se stahuje do sebe a rychle chátrá.
V oblasti stravování osob s kognitivní poruchou ovlivňující motorické dovednosti by naším úkolem měla být příprava plnohodnotných pokrmů, které jsou nutričně vyvážené, zachovávají si vzhled, chuť a texturu obyčejných pokrmů a které se dají bez problémů jíst způsobem nenarušujícím důstojnost, autonomii a společenské konvence.

 

Jídla do ruky, která vznikla u nás v domově:
 
SLANÉ RECEPTY:
 
SLADKÉ RECEPTY:
 
snimek1.jpg

   

obalka_knihy_foto.jpg

p1130890.jpg

ryzovy-nakyp.jpg