Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality

 

 

V měsíci DUBNU nás čeká:

 

6. 4. - reminiscence na téma: Velikonoční pomlázka

 

14. 4. - Pečení drobného cukroví

 

20. 4. - reminiscence na téma: Jarní radovánky                    mého dětství

 

28. 4. - Pečení slaných tyčinek

 

 

 


 

Co se u nás událo

 

v roce 2021

 

Společné setkávání na jaře

Jak bylo zvykem před zahájením rekonstrukce a vypuknutím pandemie, opět se uživatelé začínají pravidelně scházet ve společenské místnosti a tělocvičně. Aktivity se konají každé dopoledne. Uživatelům tyto aktivity vždy oživí den, dopoledne tak velmi rychle uběhne. Nejoblíbenější jsou dny, kdy společně pečou nebo vaří něco na zub. Prozatím si uživatelé vytvořili béleše, patenty nebo třeba jednohubky. Do výroby se zapojí každý, kdo má chuť něco dělat. Pokud není v plánu pečení, procvičují uživatelé paměť, ale i jemnou motoriku vyplňováním různých kvízů nebo vyráběním dekorací. Momentálně se připravujeme na Velikonoce, a tak se vytváří zajíci, vajíčka nebo i housenky. S příchodem slunečného počasí se opět začíná využívat i zahrada a terasa. Teď jen doufáme, že slunné počasí bude stále častěji, aby si mohli uživatelé užít přírody.

 

Pečení bélešů

Někteří uživatelé se na to těšili téměř celý rok. Jiní uživatelé vůbec netušili, že se něco takového u nás děje. Mluvíme o pravidelném vaření-pečení, cvičení a společenských aktivitách. V posledním roce se aktivity nekonaly vůbec, anebo pouze individuálně, aby se uživatelé neshlukovali. Pomalu se situace začíná vracet k lepšímu, a tak se začínají scházet. Jako první si vyzkoušeni výrobu bélešků.

 


 

Co se u nás událo

 

v roce 2020

 

Ohlédnutí za minulým rokem slovy ředitelky

(zdroj: Strážničan, r. 2021. vydání 1-2, zkráceno)

Rok 2020 byl v domově, tak jako všude jinde, rokem boje s pandemií COVIDu, a zároveň také rokem nejrozsáhlejší rekonstrukce v našem domově za posledních 30 let. Byly provedeny opravy v celkové hodnotě 13 milionů Kč.

Rekonstrukce zahrnovala opravu střechy budovy č. p. 515, zateplení půd tří budov včetně pochodových chodníčků, výměnu kanalizace, rozvodů teplé i studené vody v budově č. p. 516 (vedle kostela, úpravy v kuchyni a odvlhčení celé budovy č. p. 516, za plného provozu (a plného rozkopání jedné ze tří budov domova.

Od března nastala doba covidová, která přinesla riziko onemocnění COVID v domově, nedostatek ochranných pomůcek, minimum informací, ale také obrovskou solidaritu všech lidí kolem nás. Naši pracovníci šili roušky, šité roušky nám nosili i lidé zvenčí, měli jsme od veřejnosti obrovskou podporu. Pro uživatele to ale bylo těžké období, neboť byl zákaz návštěv a museli být v izolaci.

Od června jsme si trochu oddechli od COVIDU a zároveň byla skutečně zahájena stavba. Během oprav muselo projít stěhování 46 uživatelů, kteří byli rozmístěni po celém domově. K tomu bylo potřeba zajistit prostory pro izolaci v případě nákazy. Jak z tohoto hlediska, tak i vzhledem ke zvýšené prašnosti, hlučnosti a potřebě neustále uklízet, bylo zajištění péče mnohem náročnější než obvykle.

Konečně nadešlo léto, naši uživatelé trávili čas pokud možno na zahradě nebo na terase, když část domova byla pro pokračující opravy nadále mimo provoz. Toto období bylo příznivější i pro aktivity, které byly za nouzového stavu omezeny.

Bohužel, to nejhorší nás teprve čekalo. Po létu opět nastalo značné šíření COVIDu, a přes veškerou snahu se již nepodařilo zabránit, aby nepronikl přímo do domova. V polovině října došlo k propuknutí nemoci u více než poloviny pracovníků i uživatelů. Naštěstí, valná většina nakažených neměla kritický průběh onemocnění. Díky obrovskému úsilí všech zaměstnanců, obětavosti pracovníků v přímé péči a zdravotních sester, které 14 dnů zajišťovaly péči bez kontaktu se svojí rodinou, a díky spolupráci se dvěma studentkami a čtyřmi dobrovolníky z Červeného kříže, kteří vypomáhali o víkendu, jsme veškerou péči zajistili sami přímo v domově a nemuseli jsme uživatele posílat do nemocnice s výjimkou dvou, u nichž byl zdravotní stav velmi vážný s ohledem na přidružená onemocnění.

Za to náleží všem pracovníkům domova i dobrovolníkům obrovské poděkování. Tato složitá doba však rozhodně potvrdila, že na tým pracovníků domova se dá spolehnout, a že jsme společně zvládli řádně se postarat o nemocné i zdravé uživatele i za mimořádně ztížených podmínek.

Současně s tím celý podzim pokračovala stavba, která byla úspěšně ukončena 10. 12., a domov z hlediska prostředí se vrátil do normálního stavu, nadále ovšem trvalo a trvá nebezpečí COVIDu, a ani nyní tedy nelze hovořit o běžném provozu.

Jsem šťastná, že mohu říci, že jsme to v domově zvládli. Díky obrovskému nasazení našich pracovníků i díky podpoře dobrovolníků, dárců, rodinných příslušníků i zástupců města. Ti všichni vyjadřovali velký obdiv a poděkování za práci v těchto náročných podmínkách, aniž by došlo ke snížení  úrovně poskytované péče.

Přeji všem, ať je rok 2021 lepší než ten předcházející, ať jsme zdraví, nacházíme sílu a energii, která nám pomůže překonat další překážky, a ať také nacházíme stále nějaké důvody k radosti.

JUDr. Ivana Kyjovská, ředitelka  

 


 

Jak to u nás právě vypadá s rekonstrukcí? (6. 11. 2020)

Je začátek listopadu a touto dobou již měla být rekonstrukce na odděleních za námi. S ohledem na stále nově se vyskytující problémy, a tím pádem i zvýšené náročnosti celé rekonstrukce, jsme však stále v procesu oprav. Na oddělení DUHA se již podařilo uživatele přestěhovat na již opravenou polovinu do části s výtahem a mnohem větším prostorem pro trávení volného času. Přední část oddělení DUHA byla, stejně jako v první polovině, vyhraněna pro COVID pozitivní uživatele, a nachází se zde karanténní pokoje. 

Na oddělení POHODA momentálně probíhá stěhování a úklid. Byly vyměněny zárubně a s nimi jsou zde i nové dveře - které se rozšiřovaly. Proběhla výměna elektroinstalace, byly položeny nové podlahy, v místnosti pro pracovníky se nyní nachází nová kuchyňská linka. Pracovníci se pomalu stěhují z koupelny, kde měli prozatimní působiště, zpět do denní místnosti, paní uklízečky věnují veškerou pozornost úklidu, aby bylo možné co nejdříve uživatele vrátit zpět na své pokoje.

 


 

Opravy kuchyně, sanace zdiva, výměna vodovodního potrubí, oprava střechy a mnoho dalšího...

Opravy byly zahájeny k 1. 6. 2020, z důvodu současné epidemiologické situace o 2 měsíce později, než bylo původně v plánu. V současné době máme za sebou již opravu kuchyně, ve které od srpna opět vaříme. Část oddělení DUHA a oddělení SLUNCE mají již opravu také za sebou. Před námi je však ještě oprava druhé části oddělení DUHA a POHODA, která právě probíhá, a také oprava přízemí této budovy, kde se nachází prádelna, žehlírna, tělocvična, ERGO místnost, márnice, sklady a další technické místnosti.

I přesto, že je celý chod a život v domově výrazně ovlivněn, snaží se všichni pracovníci dělat maximum pro to, aby měli uživatelé nabídky ke společným aktivitám. Stále pleteme a háčkujeme čepičky a botky, které poté předáme Nemocnici Kyjov a Nemocnici v Uherském Hradišti na novorozenecké oddělení. Uživatelé pletou z papíru a tvoří rolky z papíru. Háčkují Včelí medvídky pro děti a mnoho dalšího. Během toho si uživatelé povídají anebo zpívají. Naši pracovníci nezapomínají ani na trénování paměti, a pokud to počasí dovolí, cvičí uživatelé na  terase.

Předpokládané datum dokončení oprav je momentálně stanovené na polovinu října. Přesný termín však prozatím není možné určit, jelikož pracovníci stavební firmy nacházení stále nové a nové nedostatky, které je nutné řešit, a které prodlužují délku opravy.

Děkujeme všem pracovníkům i rodinným příslušníkům za toleranci a shovívavost.

 

Na fotky z průběhu oprav se můžete podívat zde: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/opravy-2020/

 

 


Pleteme, háčkujeme...

V říjnu (datum bude ještě upřesněn), budeme pořádat Den otevřených dveří. Bude možné prohlédnout si, co se u nás změnilo, jak proběhly opravy a nebo zjistit, jak to u nás chodí, ale také si budou moci návštěvníci zakoupit drobnosti, které právě naši uživatelé vyrábějí - mimo jiné pletené čepičky a botičky pro nejmenší, které vypadají moc pěkně, a na nadcházející zimu budou jistě praktické.


S houslemi na terasu aneb pěkné odpoledne s písničkou

Letos nám počasí příliš nepřeje na venkovní aktivity. Sotva přešly deštivé dny, zahájilo svoji sezónu slunce, které vyhání teploty vysoko - což uživatelům nedělá příliš dobře. Když je ale počasí snesitelné, tráví uživatelé odpoledne na terase. Navštívila nás dobrovolnice, která hraje na housle, a tak jsme toho využili. Na terase strávila s našimi uživateli příjemné odpoledne, během kterého si zazpívali společně mnoho známých písniček. Atmosféra byla velmi příjemná a už se těšíme na další návštěvu.


Levandulové odpoledne

Přestože u nás probíhají opravy v plném proudu a není jednoduché najít dostatek místa, aby se všichni uživatelé sešli, scházejí se alespoň v menších skupinkách na zahradě anebo terase. Momentálně je období, kdy je již vykvetlá levandule. Tu tedy, převážně uživatelky, stříhají, svazují do menších svazků a nechávají je sušit. Následně budou touto levandulí plnit levandulové pytlíky, které si také samy ušijí.


Šití roušek

Stejně jako v celé zemi, i my jsme se pustili do výroby látkových roušek, abychom chránili naše uživatele i pracovníky. Řídíme se heslem "moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě", a více co? Sluší nám to v nich. :) 


Fašanková obchůzka

V úterý 25. 2. se chodby domova zaplnily nejrůznějšími maskami, protože se pracovníci už tradičně zapojili do fašankového veselí, jinde známého jako masopust. Mnoho uživatel se k pracovníkům přidalo a obchůzku absolvovali s námi, jiní netrpělivě vyhlíželi na chodbách, ve společenské místnosti i na pokojích - bylo nás totiž hodně slyšet. Po celou dobu průvodu hrál a zpíval na harmoniku pan Mrkva, který jako vždy, hrál ty nejoblíbenější písničky.


Beseda pro žáky ZŠ

Ve čtvrtek 16. 1. přišly žáci 3. třídy ZŠ na besídku, během které si povídali s vedoucí sociálnězdravotního úseku Mgr. Kouřilovou o stáří. Nejenže toho děti o stáří věděly opravdu hodně, bylo vidět, že s péčí o své babičky/prababičky doma pomáhají a že si všímají i starších lidí kolem sebe. Děti měly možnost vidět kompenzační pomůcky, které používáme u nás, abychom si práci co nejvíce usnadnili, současně si je mohly i vyzkoušet. Na závěr besídky se prošly domovem, aby se mohly seznámit s našimi uživateli. Následující den se besídky zúčastnila druhá polovina třídy.

Fotky z besedy najdete zde: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/beseda-pro-zaky-zs/


 

Novoroční večírek

Novoroční večírek se konal v úterý 14. 1. Pro uživatele byl přichystán přípitek i pohoštění ve formě chlebíčků. Na zahájení nového roku popřála p. ředitelka všem uživatelům hlavně zdraví a pohodu. O zbytek odpolední zábavy se postaral p. Mrkva s harmonikou.

Fotky: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/novorocni-vecirek-2020/


 

Živý betlém

Druhý lednový čtvrtek si pracovníci připravili pro uživatele tzv. Živý betlém. Pracovníci se převlekli do nejrůznějších kostýmů a masek - sv. Josefa, sv. Marie, Tři krále, anděle a prostý lid, chybět nemohl ani pastýř a ovečky. Vypravěč odvyprávěl příběh zrození Krista, ostatní mezi vyprávěními zazpívali známé koledy. 

Foto zde: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/zivy-betlem-2020/


 

Tři králové

V pondělí 6. 1. 2020 přišly koledovat děti ze školky. Jako TŘI KRÁLOVÉ uživatelům zazpívali a přáli v novém roce jen to nejlepší. Tato každoroční návštěva dětí je vždy velmi příjemná.

Zde najdete foto: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/tri-kralove-2020/


 

Co se u nás událo

 

v roce 2019 

 

 

Vánoční pochůzka Cimbálové muziky Pavla Múčky

Již několik let chodí vánoční svátky zpříjemnit také Cimbálová muzika Pavla Múčky ze Strážnice. Ani tento rok na nás nezapomněli a v pátek 27. 12. zavítali k nám. Muzikanti prošli celým domovem, vždy se na chvíli zastavili a zahráli uživatelům nejen koledy, ale i známé lidové písně, které si s nimi uživatelé mohli i zazpívat.

Fotky zde: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/cimbalka/


 

Vystoupení nejmenších dětí z KORDULKY

Ještě před vánočními svátky přišly zazpívat koledy nejmenší děti z Kordulky. Připraveny měly koledy, které si s nimi zazpívali i uživatelé. Všichni dostali od dětí přáníčko, a to i ti, kteří se jejich vystoupení nezúčastnili. Děti totiž s přáníčky prošly celý domov a nejednomu uživateli vykouzlily úsměv na tváři.

 

Fotky - https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/vystoupeni-detskeho-souboru-kordulka/


 

Přijde i Luca?

Překvapení, které čekalo nejen pro všechny uživatele, ale také pro pracovníky domova. Dvě Lucky se přišly do domova podívat v pátek 13. prosince. Jak praví tradice, přišly zkontrolovat, jestli máme pořádně uklizeno na blížící se Vánoční svátky. 

Fotky - https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/prijde-luca-/


 

Mikulášská obchůzka

Ani letos nemohla chybět pravidelná obchůzka Mikuláše, andělů a čertů domovem. A že se jich k nám vydalo opravdu hodně, můžete posoudit na fotkách. Mikuláš každému vypověděl z knihy hříchů a každému uživateli předal balíček se sladkostmi a ovocem. Na tvářích uživatelů byly vidět rozzářené úsměvy, a to jistě nejen díky obdrženým sladkostem.

Fotky zde: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/mikulasska-obchuzka-2019/


 

Vystoupení dětí ze ZŠ

V listopadu si pro nás připravily vystoupení i děti ze základní školy. A nejen že přišly zazpívat a zatancovat, ale také každému účastníkovi předali drobný dáreček, který jistě potěšil. Děkujeme Všem žákům, kteří přišli zpříjemnit větrné a sychravé odpoledne.

Fotky najdete tady: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/vystoupeni-zaku-ze-zakladni-skoly/


 

Hubertovská myslivecká slavnost

Hubertovská slavnost se konala 7. 11. v naší ERGO místnosti, kde nebylo k hnutí. Pracovníci místnost vyzdobili mysliveckými motivy – nejrůznějšími kožešinami, jehličím a lesními motivy, pro uživatele ale také ve spolupráci s našimi kuchařkami připravili jednohubky s pravou jelení paštiku a brusinkami. Podle toho, jak rychle z táců mizely, byly určitě výborné. Po celou dobu slavnosti hrál a zpíval na harmoniku p. Mrkva, společně s ním si však zazpívali snad všichni, kdo se slavnosti zúčastnili.

Fotky se slavnosti najdete tady: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/hubertovska-myslivecka-slavnost/


 

Výstava ovoce a zeleniny a výrobků z nich

 V úterý 29. 10. si zaměstnanci domova připravili pro uživatele výstavu ovoce a zeleniny a ochutnávku výrobků z těchto surovin. Všeho se sešlo velké množství. Zaměstnancům se na jejich zahrádkách urodily nádherné kousky. Veškeré marmelády, kompoty, likéry, mošty, zavařeniny, sušené ovoce, ořechy i buchty a štrůdly byly výborné, za což všem zaměstnancům velké díky. 

Zde se můžete podívat na fotky: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/vystava-ovoce-a-zeleniny/


 

Strážnické vinobraní

K září patří nepochybně Strážnické vinobraní, kterého se uživatelé také pravidelně zúčastňují. I tentokrát jsme se vydali na slavnostní zahájení na náměstí, kde zakončoval svoji trasu i slavnostní průvod. Uživatelé si mohli dát burčák, zakoupit drobnosti ve stáncích a užít si tak příjemné odpoledne. Pokud to počasí dovolí, jistě se této akce rádi zúčastníme i v příštích letech.

Zde najdete fotky z vinobraní: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/straznicke-vinobrani-2019/


 

Opékání špekáčků

Teplé babí léto dovolilo, abychom ve čtvrtek 12. 9. mohli uspořádat pro uživatele opékání špekáčků na terase domova. Zájem uživatelů byl velký a na špekáčkách si pochutnali. Kdo chtěl, mohl ochutnat také sladký burčák. K poslechu hrála hudba z rádia, což některé nalákalo k tanci. 

Tady se můžete podívat na fotky: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/opekani-spekacku-2019/ 


 

Mezigenerační den

Po roce jsme pro všechny uživatele, jejich rodinné příslušníky, bývalé i současné zaměstnance i pro všechny příznivce opět uspořádali Mezigenerační den. Jelikož se počasí stále nemohlo rozhodnout, s jakou se ukáže, uspořádali jsme jej pro jistotu ve vnitřních prostorách domova. Stejně jako v minulých letech byl připraven pro všechny kulturní program, o který se postaral folklorní soubor Danaj ze Strážnice a dětský folklorní soubor Kunovjánek z Kunovic. Pro děti byly připraveny tvořivé dílny a nejrůznější hry - hod na cíl, chůze na chůdách, lovení papírových rybiček. Nechyběl ani skákací hrad a malování na obličej. Kdo dostal v průběhu odpoledne chuť, mohl vyzkoušet výborné béleše.

Velmi nás těší obrovský zájem o akci nejen ze stran rodinných příslušník, ale všech návštěvníků. Jak to u nás probíhalo se můžete podívat v sekci fotoalbum: odkaz naleznete

zde: https://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/mezigeneracni-den-2019/


 

"O kyjovském kroji"

V pátek 26. 7. si pro uživatele připravila naše pracovnice povídání o kyjovském kroji. Představila uživatelům jednotlivé části kroje, uvedla, v jaké kombinace se jednotlivé části nosí, rozdíly mezi svobodnou dívkou a vdanou ženou a mnoho dalších zajímavostí. Uživatelé i pracovníci se zaujetím povídání poslouchali, přidali také několik vlastních zkušeností, které s nošením krojů mají. Jak vypadá celá podoba kroje, ať dívčího, dámského nebo pánského, si mohli uživatelé prohlédnout ve zmenšené podobě na panenkách. 

Na fotky se můžete podívat zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/o-kyjovskem-kroji/


 

Sportovní odpoledne

Ve čtvrtek 18. 7. si pracovníci pro uživatele připravili Sportovní odpoledne. Celkem se mohli uživatelé zapojit do 5 aktivit. Byly pro ně připraveny ruské kuželky, házení pétanquovou koulí na cíl, lovení rybiček, hádání předmětů podle hmatu a střílení ze vzduchovky. Každý si vyzkoušel aktivity, které se mu líbily, některé i několikrát za sebou. Velmi nás potěšil velký zájem rodinných příslušníků, kteří přišli se svými blízkými strávit příjemné a nevšední odpoledne. V kuchyni navíc pro uživatele upekli voňavou buchtu.

Na fotky se můžete podívat zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/sportovni-odpoledne-2019/


 

Mezinárodní folklorní festival Strážnice

Festival je pro všechny obyvatele Strážnice významnou událostí. Ne jinak je tomu i pro naše uživatele. Proto jsme byli velmi rádi, když nás v úterý 25. 6. přišly do domova navštívit 3 zahraniční soubory, a to z Indie, Ukrajiny a Chorvatska. Každé vystoupení bylo jiné a byly zřejmé výrazné kulturní rozdíly, všechna vystoupení však byla zajímavá a pečlivě secvičená. Jsme velmi rádi, že nás zahraniční soubory již pravidelně několik let navštěvují přímo v domově, jelikož si vystoupení mohou prohlédnout i ti uživatelé, kteří se do zámeckého parku již nedostanou.

Ve čtvrtek 27. 6. se část uživatelů i přes úmorné horko vydalo do zámeckého parku na generálku zahraničních souborů. Přestože v předchozích dnech část vystoupení už viděli, soubory předvedly "něco navíc". Ukázal se také soubor z Alžíru. Návštěva parku byla proto velmi příjemná, a to i přes úmorné horko.

Fotky z akce jsou k nahlédnutí zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/mezinarodni-folklorni-festival--straznice-2019/


 

Předávání růží paní starostce 

V pondělí 24. 6. se uživatelé domova vydali na strážnickou radnici, kam byli pozváni. Cílem návštěvy bylo předat papírové růže, které budou sloužit pro výzdobu Mezinárodního folklorního festivalu. Ten se bude ve Strážnici konat již tento víkend. Stejně jako v minulých letech pro nás bylo přichystáno posezení na dvoře radnice a občerstvení. Posezení bylo, jako vždy, velmi příjemné, a proto doufáme, že i v dalších letech bude možné tato setkání uskutečňovat.

Zde najdete fotky z předávání růží: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/predavani-ruzi-na-mff-2019/


 

Den krásy 

Ve středu 22. 5. se u nás konal Den krásy. Uživatele přišla navštívit kosmetička, která dopřála našim uživatelkám "chvíli pro sebe". Pomohla jim hydratovat pleť a namalovat je. Líčení bylo jemné, ne příliš výrazné a uživatelky byly z tohoto příjemného odpoledne nadšené. 

Na fotky se můžete podívat zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/den-krasy/


 

Čtení studentů

V úterý 7. 5. zavítali do Domova studenti, kteří zpříjemnili uživatelům deštivé odpoledne čtením z knihy. Společně zavzpomínali na dětská léta, pro uživatele si totiž připravili čtení z knihy Malý princ. 


 

Jaro v Domově

Teplé a slunné počasí je konečně tady. Už dlouho na něj čekáme, a proto už první sluneční paprsky vyhnaly uživatele i pracovníky na venkovní posezení, kde mohou trávit příjemné odpoledne. Zahrada krásně kvete nejrůznějšími barvami a krásně voní. 

Zanedlouho nás také čekají Velikonoce, na které se připravujeme nejen v ERGO terapii, kde uživatelé vyrábí perníčky a ozdoby, ale také se snažíme vyzdobit Domov. Výrobky, které vyráběli uživatelé, nebo při výrobě jakkoliv pomáhali, jsme jeli ve čtvrtek 11. 4. představit na Jarmark. Nutno říci, že jsme Domov prezentovali velmi pěknými výrobky. Posoudit můžete ostatně sami, podívejte se na fotografie:

Jarmark: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/jarmark-2019/


 

Tvoření s dětmi z Lesní školky

V pondělí 11. 3. přišly na návštěvu opět děti z Lesní školky. Na programu bylo tentokrát tvoření z papíru. Uživatelé dětem pomáhali obkreslovat a vystřihovat podle šablony, některé děti pak tyto předchystané kousky lepily k sobě, jiné si vyrobily vše vlastní. Celé dopoledne uteklo velmi rychle, děti mnohokrát vykouzlily našim uživatelům úsměv na tváři. Jelikož s sebou děti přinesly i buchty, přišla po práci i zasloužená odměna. Na fotky z tvoření se můžete podívat zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/namaste-klub/


 

Fašaňk

Přestože byly v Domově omezeny návštěvy, bylo v úterý 5. 3. na chodbách velmi rušno. Konal se totiž Fašaňk (Masopust). Domovem se prošli zaměstnanci v nejrůznějších maskách, které doma našli, a všem uživatelům to vykouzlilo úsměv na tváři, jak dokazují i fotky z akce. Nemohl chybět ani p. Mrkva, který celému průvodu hrál do tance a zpěvu na harmoniku. Karkulka zase rozdávala koblížky.

Zde se můžete podívat na rozzářené úsměvy našich uživatelů: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/fasank-2019/


 

"Co na to Češi" po našem

Dnes, ve středu 13. 2., jsme se bavili trošku jinak. Rozhodli jsme se vyzkoušet známou televizní hru Co na to Češi. Uživatelé se rozdělili do dvou týmů a každý tým se pokoušel hádat nejčastěji použitá slova. Hru jsme si trošku zjednodušili, přesto bylo občas velmi těžké rozhodnout, které slovo by mohlo být TOP. Po skončení hry si vítězové i poražení povídali u kávy, kterou jim pracovnice připravily, a také zakousli něco sladkého. Hra se velmi líbila, a proto jistě vytvoříme další kolo této soutěže.

Zde se můžete podívat na fotky: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/co-na-to-cesi-po-nasem/


 

Pečení s dětmi z lesní školky

Dne 4. 2. 2019 do Domova zavítaly děti z lesní školky, aby společně s uživateli upekly něco dobrého k snědku. Společně si tedy upekli sladké šneky a pletýnky z kynutého těsta. Na závěr si děti s uživateli zahrály stolní hry, aby si zkrátily čekání, než se dobroty upečou. Jsme rádi, že se děti za námi přišly po dlouhé době podívat, jelikož to z důvodu rekonstrukce oken nebylo v druhé polovině roku možné. Příští setkání by se mělo uskutečnit asi za měsíc, už teď se velmi těšíme.

Na fotky se můžete podívat zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/peceni-s-detmi-z-lesni-skolky/


 

Novoroční večírek

Dne 16. 1. se u nás konal - i když trošku opožděný -  Novoroční večírek. Stejně jako v minulých letech, bylo pro uživatele přichystáno pohoštění ve formě chlebíčků a vína. Při tom mohli poslouchat známé písně, které zahrál p. Mrkva na harmoniku. Většina přítomných si také společně s ním písně i zazpívali. Na setkání byla velmi příjemná atmosféra.

Můžete se sami přesvědčit v našem fotoalbu zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/novorocni-vecirek-2019/

 


 

Co se u nás událo

 

v roce 2018  

Ježíškova vnoučata

Stejně jako v minulém roce, i v tom letošním jsme se zapojili do projektu Ježíškova vnoučata pořádaný Českým Rozhlasem. Celkem se do projektu zapojili 4 uživatelé. Tři dárky byly určeny přímo jednotlivým uživatelům, ovšem na ten poslední udělá radost všem. Organizace DJs 4 Charity se rozhodla splnit přání nejednoho uživatele, tedy být na koncertu dechové hudby. Přestože se koncert bude konat až s příchodem teplejšího počasí, předání dárku proběhlo včera. 

VŠEM "VNOUČATŮM" VELMI DĚKUJEME, ŽE SE ROZHODLY UDĚLAT RADOST PRÁVĚ NAŠIM UŽIVATELŮM.

Na fotky z předávání některých dárků se můžete podívat zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/jeziskova-vnoucata-2018/


Mikulášská obchůzka

I k nám si na 5. 12. naplánoval Mikuláš s čerty i anděly cestu, aby zhodnotit, jak jsou uživatelé na pracovníky hodní a zda jim nepředělávají starosti. Podle toho, kolik s sebou přivedl andělů, máme v domově pouze hodné uživatele. I když některým připomněl i nějaký hříšek, čertům nedovolil nikoho odnést. Andělé měli pro každého přichystán i balíček se sladkostmi.

Na fotky se můžete podívat zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/mikulasska-obchuzka-2018/


Martinské hody

Také u nás v domově jsme oslavily Martinské hody, na které se celá Strážnice chystá. Což o to, že to bylo již ve čtvrtek. A jak už to tak na hody bývá, i naši uživatelé měli přichystáno hojné pohoštění. Dopoledne se konala ochutnávka pomazánek, kterých se nakonec sešlo 39 druhů. K tomu se nakrájelo asi 60 rohlíků a nějaký chleba. Odpoledne se pak krojový průvod prošel domovem a zamířil do společenské místnosti, kde krojovaní požádali p. ředitelku o povolení hodů. Po celou dobu hrál a zpíval harmonikář, do zpěvu se ale také zapojili  i uživatelé. 

Zde se můžete podívat na fotky z akce: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/martinske-hody/


Den otevřených dveří 2018

Ve čtvrtek 18. 10. 2018 se od 10.00 hodin konal Den otevřených dveří, kdy měli rodinní příslušníci, žadatelé, i všichni ostatní možnost se podívat, jak to u nás vypadá a dozvědět se, jak to u nás chodí. Měli také možnost si zakoupit drobné předměty a pochoutky, které připravovali naši uživatelé. Odpoledne byl pak připraven program pro uživatele. Přišly zahrát na hudební nástroje a také zazpívat děti ze základní školy, tentokrát ze 3. třídy. Poté se o program postaral harmonikář. Celé odpoledne bylo velmi příjemné, čemuž nasvědčuje i velká účast na vystoupení.

Na fotky se můžete podívat zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/divadlo--o-velike-repe-/


Divadlo "O veliké řepě"

Divadlo právě s tímto názvem přišly zahrát děti 1. a 2. třídy základní školy ve středu 10. 10. odpoledne. Do jídelny, kde se představení konalo, zavítalo mnoho uživatelů i rodinných příslušníků. Na závěr představení děti zazpívaly známé písničky, a tak se do zpěvu mohli dát i uživatelé. Vystoupení všechny uživatele, rodinné příslušníky i nás pracovníky velmi potěšilo a zpříjemnilo říjnové odpoledne.

Na fotky se můžete podívat zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/divadlo--o-velike-repe-/


Strážnické vinobraní 

V sobotu 8. 9. 2018 se uživatelé domova mohli zúčastnit odpoledního programu strážnického vinobraní. Jako v minulých letech ochutnali letošní burčák, něco k zakousnutí a samozřejmě shlédli připravený program, který je velmi bavil. Pokud to dovolí počasí i v následujících letech, jistě tuto strážnickou akci uživatelé opět navštíví.

Foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/straznicke-vinobrani-2018/


Grilování špekáčků

Jelikož se počasí již umoudřilo na příjemné teploty, uspořádali pracovníci domova pro uživatele grilování, které se konalo ve čtvrtek 6. 9. na terase. Špekáčky uživatelům chutnaly, jelikož někteří spořádali i 3 kousky. K tomu si mohli uživatelé dát slaďoučký burčák nebo džus. Při tom si také příjemně popovídali. 
 
Na fotky se můžete podívat zde: zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/grilovani-spekacku/
 

Mezigenerační den

V neděli 2. 9. 2018, tedy poslední prázdninový den, probíhal Mezigenerační den. Na rozdíl od minulého roku bylo počasí příjemné, slunné a teplé, proto bylo možné všechny aktivity přichystat na zahradě. Stejně jako v minulém roce byl pro všechny uživatele, návštěvníky, pracovníky i rodinné příslušníky přichystán kulturní program, o který se postaral folklorní soubor Demižón, dětský folklorní soubor Demižónek a na harmoniku zahrál p. Mrkva. Děti zaujal také skákací hrad, vyrobily si strašidýlko v tvořivé dílně, házely míčkem na cíl, chodily na chůdách a nebo namalovaly křídou na zem obrázek. Velmi oblíbené bylo také malování na obličej. 

Na fotky z akce se můžete podívat na adrese:  

http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/mezigeneracni-den-2018/

Následující chystaná akce bude 18. 10. 2018, kdy budeme pořádat Den otevřených dveří. Jste srdečně zváni.


Výstava krojů v domově 

Dne 27. 8. 2018 si pro uživatele připravila pracovnice domova přehlídku krojů. Jednalo se o kroje ze Svatobořic-MistřínaPředstavila jednotlivé části krojů, řekla nám, jestli je kroj pro vdanou nebo svobodnou ženu a pak ukazovala kompletní kroje ve zmenšených formách na panenkách. Uživatelé si přednášku rádi poslechli a dodali pár svých vědomostí o krojích z jiných oblastí.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/vystava-kroju/


Generální zkouška Mezinárodního folklorního festivalu

Dne 21. 6. 2018 se naši uživatelé zúčastnili generální zkoušky Mezinárodního folklorního festivalu. Za doprovodu pracovníků vyjeli do zámeckého parku, areálu Bludník, kde se tato zkouška konala. Mohli tak v tento krásný den vidět soubory z Mexika, Indonésie, Ruska, Číny i nedalekého Maďarska. Uživatelé mají tuto akci rádi, a proto ji již několik let pravidelně navštěvujeme.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/generalni-zkouska/


Vystoupení souboru z Číny v domově

Dne 19. 6. 2018 vystoupil na terase domova Čínský soubor. Tito účinkující přijeli vystoupit na Mezinárodní folklorní festival, který se v následujících dnech bude odehrávat ve Strážnici, a aby si zkrátili chvíli před samotným začátkem festivalu, přišli vystoupit k nám do domova a potěšit tak naše uživatele. Vystoupili s pásmem písní, které pojednávaly o lásce a žehnání Bohu, zahráli nám na tradiční hudební nástroje a předvedli ukázku tance. Uživatelé si vystoupení užili a těší se až je, a další účinkující, uvidí na generální zkoušce v zámeckém parku v rámci festivalu.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/vystoupeni-souboru-z-ciny/


Předávání růží starostce

Dne 19. 6. 2018 se vydalo pět našich uživatelek za doprovodu pracovnic na Městský úřad ve Strážnici. Zde je přivítala starostka města paní Mgr. Smutná se svými spolupracovníky. Uživatelky přijely předat starostce růže z krepového papíru, které za zimních dní vyrábějí. Těmito růžemi se pak zdobí město při Mezinárodním folklorním festivalu. Pro uživatelky bylo ze strany města připraveno občerstvení a dostalo se jim také velkého poděkování za jejich práci. Uživatelky těší, že se jejich práce objeví na ozdobách ve městě a  také setkání na radnici mají velice rády. Těšíme se na další spolupráci.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/predavani-ruzi-starostce/


Turnaj v pétanque v S - centru Hodonín

Dne 7. 6. 2018 se tři uživatelé domova za doprovodu pracovnic vydali na soutěž v Pétanque do S – centra Hodonín. Silný tým přivezl z Hodonína  2. místo a my všichni jim děkujeme za tak skvělé místo a za reprezentaci domova.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/turnaj-v-petanque-v-s---centru-hodonin/


Rej čarodějnic

Dne 30. 4. 2018 se naším domovem prohnaly čarodějnice. V letošním roce prý již nejsou v módě košťata, tak proletěly domovem na smetáčcích, stěrkách a mopech. Již tradiční veselí v podání pracovnic domova udělala radost všem uživatelům.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/rej-carodejnic-2018/


Fašanková obchůzka

I přes to, že momentálně máme v domově zákaz návštěv kvůli chřipkové epidemii, konala se v domově dne 13. 2. 2018 fašanková obchůzka. Početná skupina maškar v různých maskách procházela za doprovodu harmoniky domovem. Průvod se zastavil v každém pokoji, společenské místnosti a dělal radost všem uživatelům, ale i pracovníkům. A tak se zpívalo, tančilo a bavilo a uživatelům se tím zpestřil život u nás v domově.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/fasank-2018/


Novoroční večírek

Dne 10. 1. 2018 k nám do domova přišel harmonikář, pan Mrkva, protože se u nás konal Novoroční večírek pro uživatele. Paní ředitelka ho zahájila přípitkem a poté začal pan Mrkva hrát. A hrál nám krásné lidové písničky a písničky ze strážnicka a horňácka. Uživatelé si dali vínka, chlebíčky a přitom si poslechli pěkné písničky v podání oblíbeného harmonikáře.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/novorocni-vecirek/


Tři králové

Dnes přišlo k nám do domova patnáct malých králů z MŠ Strážnice. Přišli uživatelům koledovat a popřát vše nejlepší do nového roku. Koledníčci prošli celý domov a udělali tak radost všem našim uživatelům. (5. 1. 2018)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/tri-kralove-z-ms-straznice-2018/
2017

Cimbálka v domově

Dnes přišli zahrát muzikanti našim uživatelům. Procházeli celým domovem a uživatelům hráli koledy, ale i několik lidových písní. Uživatelé byli nadšení a hudebníci krásně dokreslili pohodovou atmosféru, která v tomto vánočním čase v domově panuje. (27. 12. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/cimbalka-v-domove/


Ježíškova vnoučata II.

Dne 24. 12. 2017, tedy na Vánoce, přišla další Ježíškova vnoučata. A že jich bylo! Ježíšci spojili své finanční síly a přinesli v rámci projektu Ježíškova vnoučata dárek naší uživatelce, která si přála svoji vlastní televizi. Radost uživatelky byla obrovská, vyprávěla že nikdy tak velký dárek nedostala a že je moc šťastná, dokonce i slza ukápla. Naše uživatelka má tak svoji televizi na pokoji a může se dívat, na co má zrovna náladu. 

Ježíškovým vnoučatům patří velké poděkování za to, že se do projektu zapojili a za velký dárek pro naši uživatelku, na který se společně složili.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/jeziskova-vnoucata-ii./


Cukrovífest

V posledním týdnu před Vánocemi se uskutečnila ochutnávka vánočního cukroví, které napekli a přinesli naši pracovníci. Jeden druh cukroví – perníčky napekli i naši uživatelé v rámci Namasté klubu. Uživatelé i pracovníci mohli ochutnat z 30 vzorků různého vánočního cukroví. Někdo přinesl jeden druh (např. perníčky, trubičky, vanilkové rohlíčky, kokosovou roládu atd.) a někdo se pochlubil s namíchaným cukrovím z několika druhů, A taky byl zde jeden speciální vzorek – domácí uzené. První místo získaly ořechové banánky těsně před druhými kávovými zrny a 3. místo obsadilo domácí uzené. (19. 12. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/cukrovifest/


Mikulášská obchůzka

Dnes se u nás v domově konala mikulášská obchůzka.  Mikuláš se svou družinou obcházeli všechny pokoje, čerti chtěli brát "nehodné" uživatele do pytle, ale andělé jim v tom vždy zabránili. Každý uživatel dostal mikulášský balíček. (5. 12. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/mikulasska-nadilka/


Ježíškova vnoučata

Náš domov se zapojil do projektu Ježíškova vnoučata, který umožňuje získat dárky pro seniory, kteří nemají žádné příbuzné, nebo o ně nejeví zájem. Na internetové stránce www.jeziskovavnoucata.cz jsme tak zaregistrovali (samozřejmě s jejich svolením) několik uživatelů a napsali tam jejich přání.  

A tak se stalo, že se ozvali dárci a domluvili jsme setkání a přímé předání dárků. Dnes přišla první vnoučata. Naše uživatelka si přála jen nové pyžamo, aby se jí dobře spalo, ale mladá rodinka uživatelce přinesla ještě další spoustu drobných dárečků, včetně pletených ponožek a domácí bábovky. Atmosféra byla moc příjemná a věřím, že si to obě strany moc užily. 

Se svolením vnoučat i naší uživatelky vám na fotkách aspoň trošku nastíníme, jak příjemná byla tato atmosféra.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/jeziskova-vnoucata/


Setkání uživatel se starostkou a místostarostou Strážnice

Dnes přišli do zařízení zástupci města Strážnice, aby poblahopřáli uživatelům k získání diplomů, které získali na Univerzitě třetího věku. Příjemné posezení se starostkou Smutnou a místostarostou Bartošem, kteří přinesli uživatelům drobné dárečky, uživatelům udělalo velkou radost. (23. 11. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/setkani-se-starostkou-a-mistostarostou/


Slavnostní předávání diplomů studentům Univerzity třetího věku

Dnes u nás v domově panovala slavnostní nálada. Konalo se totiž slavnostní předávání diplomů studentům, kteří se účastnili Univerzity třetího věku, která probíhala u nás v zařízení. Úvodní slovo si vzala paní ředitelka, po ní promluvil zástupce Masarykovy univerzity, která nám kurz zprostředkovala. Na závěr promluvili lektoři kurzu, kteří shrnuli celý kurz do prezentace, která byla doplněná fotografiemi z jednotlivých hodin. Následně došlo na samotné předávání diplomů. Na uživatelích bylo vidět, jak velikou radost z diplomů, kytičky i drobného dárku mají. Přišli i někteří rodinní příslušníci a i na těch bylo vidět, jak jsou na své rodiče hrdí. A mají být na co! I my jsme na své uživatele pyšní.

Na závěr pak bylo pro všechny zúčastněné připraveno víno a občerstvení, na kterém si mohli pochutnat. 

Máme přislíben další díl Univerzity třetího věku, tak se máme v příštím roce na co těšit! (22. 11. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/predavani-diplomu-studentum-univerzity-tretiho-veku/


Univerzita třetího věku - 5. hodina

Pět studijních týdnů uteklo jako voda a poslední hodina univerzity třetího věku je za námi! Manželé Dohnalovi si opět připravili pro naše uživatele hodinu a půl plnou informací, básní, písní a hlavně úkolů na procvičení paměti. Protože se hodina konala v odpoledních hodinách, byla o to náročnější, ale uživatelé všechno zvládli na jedničku a těší se na příští týden, kdy proběhne předávání diplomů absolventům této univerzity. (16. 11. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/univerzita-tretiho-veku---5.-hodina/


Univerzita třetího věku - 4. hodina

V pořadí již čtvrtá hodina Univerzity třetího věku opět potrápila hlavy našich uživatelů. Tentokrát si manželé Dohnalovi připravili přednášku o citech, lidech, kteří žádné city nemají, ale pak toto těžké téma opustili a společně s uživateli cvičili paměť a představivost. Na závěr se opět recitovaly básně a zpívaly písně. Uživatelé říkají, že jsou hodiny náročné, ale vždy se na další lekce těší. (1. 11. 2017).

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/univerzita-tretiho-veku---4.-hodina/


Univerzita třetího věku - 3. hodina

V tuto středu se u nás opět konala Univerzita třetího věku. Pan Dohnal si pro uživatele připravil hodinu plnou rébusů, hudby, básní, ale i fyzického cvičení. Zajímavá byla i část, kdy se uživatelé měli rozhodnout, jak by v dané situaci reagovali a těmito příklady chtěl ukázat jak funguje morálka u lidí. Uživatelé si tak vždy potrápí hlavy, procvičí se fyzicky a ještě se navíc něco nového doví a baví je to. (18. 10. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/univerzita-tretiho-veku---3.-hodina/


Pomáhám, protože chci ... Vystoupení žáků ZŠ Vnorovy

Dnes k nám přišli žáci ZŠ Vnorovy v rámci projektu Pomáhám, protože chci... Připravili s pro nás vystoupení plné písní, básní, předčítání, ale i hru na housle nebo trubku. Na závěr předali žáci našim uživatelům drobné dárečky. Uživatelé pak velkým potleskem poděkovali žákům za jejich vystoupení. (12. 10. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/pomaham--protoze-chci...-vystoupeni-zaku-zs-vnorovy/


Univerzita třetího věku - 2. hodina

V tuto středu k nám opět dorazili manželé Dohnalovi, aby s uživateli absolvovali další hodinu Univerzity třetího věku. Na tyto hodiny si připravili fyzické cvičení - protahování, procvičování paměti, abstraktního myšlení, doplňování slov, hledání slov mezi nahodilými písmeny, uživatelé trénovali jak si zapamatovat pomocí poezie poezii, na závěr recitovali báseň a zazpívali si. Tyto hodiny jsou pro uživatele náročné, ale zároveň zábavné a vždy se těší na pokračování za týden. (11. 10. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/univerzita-tretiho-veku---3.-hodina/


Den otevřených dveří - Týden sociálních služeb + 1. hodina Univerzity třetího věku

V rámci Týdne sociálních služeb, který se konal v době od 2. 10. do 8. 10. 2017 se u nás dne 4. 10. 2017 konal Den otevřených dveří. Veřejnost mohla přijít v době od 10.00 do 15.00 hod. a prohlédnout si prostory našeho zařízení.

Tato akce však nebyla jen pro veřejnost. Pro naše uživatele byla od 9.30 hod. připravena první hodina Univerzity třetího věku a po obědě vystoupily ve 13.30 děti ze ZŠ ve Strážnici se svým pásmem básní a písní, které nám za doprovodu houslí, píšťal, bubínků a dalších nástrojů zpívaly. Uživatelé se dobře pobavili a moc si tento program užili. 

A jak už tradice velí, na tento den se do zařízení zvou bývalé pracovnice, které jsou již důchodového věku. Je pro ně nachystána prezentace toho, co se u nás událo za ten rok, co u nás nebyly a taky drobné občerstvení a posezení a mají tak možnost zavzpomínat a srovnat, jak to v domově vypadalo za jejich pracovních let a jak to u nás vypadá dnes. Jejich hojná účast nás těší každý rok a věříme, že se příští rok zase sejdeme.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/den-otevrenych-dveri/


Úvodní setkání Univerzity třetího věku (U3V)

Dne 27. 9. 2017 proběhla úvodní hodina Univerzity třetího věku. Zástupce Masarykovy univerzity spolu s manželi Dohnalovými k nám opět přijeli do domova a připravili si úvodní hodinu této oblíbené aktivity. V průběhu univerzity se trénovala jemná motorika, cvičila se paměť pomocí přesmyček a optických klamů, recitovaly se básně a zpívaly písně. Setkávání bude probíhat v šesti kurzech a sedmé setkání bude slavnostní zakončení a předávání diplomů. 

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/uvodni-hodina-univerzity-tretiho-veku/


Strážnické vinobraní

Naši uživatelé se za doprovodu pracovníků vydali na Strážnické vinobraní. Každoroční akce pořádaná městem Strážnice láká svým bohatým programem a hlavně burčákem, který se prodává v téměř každém druhém stánku. Uživatelé viděli dlouhý průvod krojovaných, vystoupení účinkujících a pak si pochutnali na burčáku. (9. 9. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/straznicke-vinobrani/


Opékání špekáčků

Ve čtvrtek 7. 9. 2017 se na terase domova konalo již tradiční opékání špekáčků. Vůně linoucí se z grilu přilákala spoustu uživatel na terasu. Uživatelé si pochutnávali na špekáčcích a burčáku a k dobré chuti jim hrála dechová hudba z rádia. Počasí vypadalo na déšť, ale všechno to nakonec dobře vyšlo a na terase si všichni pochutnali.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/opekani-spekacku/


Mezigenerační den

V neděli 3. 9. 2017 se u nás v domově konal Mezigenerační den. Počasí nám nedovolilo tuto akci uskutečnit na zahradě domova, a tak se konala v prostorách domova. Uživatelům, pracovníkům, ale i četným návštěvám zatancoval a zazpíval soubor Demižón, Demižónek, zazpívala dívčí skupina Rózinky, pro nejmenší návštěvníky byly přichystány dílničky, malování na obličej a skákací hrad. Všichni si mohli pochutnat na bálešcích od Babek z Kozojídek, které nám provoněly celý domov. Propojení generací, které bylo cílem této akce se velmi povedlo. Akci si společně užili děti i dospělí.

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/mezigeneracni-den/


Promítání fotek z Benátek a Kovozoo

Protože je venku horko a nikomu se nechce ani hýbat, tak se místo obvyklého čtvrtečního cvičení promítaly fotky. Sociální pracovnice byla na výletě v Benátkách, a tak si připravila pro uživatele povídání o tomto Italském městě. Povídala jim o budovách, které viděli uživatelé promítané na plátně, o jejich historii, o plavbě na ostrov Murano, o muzeu sklářství a o historii Benátek. Někteří uživatelé Benátky navštívili a tak doplnili její výklad o vlastní zážitky. Dále pak byly na řadě fotky z Kovozoo ze Starého města u Uherského Hradiště, kde vyrostlo v areálu kovošrotu vzdělávací centrum pro velké i malé a jejich pracovníci vytvořili z převážně kovového odpadu zvířata.

Uživatelé byli z fotek nadšení a po promítání se těší se na další zážitky z cest. (3. 8. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/promitani-fotek-z-benatek-a-kovozoo/


Generální zkouška Mezinárodního folklorního festivalu

Mezinárodní folklorní festival je těsně před svým zahájením, a tak se opět vydali naši uživatelé za doprovodu pracovníků a dobrovolníků na jeho generální zkoušku. Příjemné dvě hodiny trávili uživatelé na Bludníku ve strážnickém zámeckém parku poslechem hudby, sledováním tanců a pestrých krojů jednotlivých vystupujících. Představili se jim, i široké veřejnosti, soubory z Turecka, Velké Británie, Rakouska, Chorvatska, Rumunska a Bulharska. Naši uživatelé, ale i pracovníci mají tento festival rádi a každý rok jsou plni očekávání, kdo vystoupí a co nám předvedou. (22. 6. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/generalni-zkouska-mff/


Vystoupení souborů v domově

Stává se již tradicí, že k nám před Mezinárodním folklorním festivalem přicházejí zahrát někteří z vystupujících tohoto festivalu. Tento rok nás opět navštívil soubor z Turecka a zcela nově přišli „dudáci“ z Anglie. Angličané u nás zahráli na dudy, housle, buben a píšťaly. Turečtí vystupující nám předvedli ukázky tradiční hudby a následně i tance, které neodmyslitelně patří k jejich folkloru. Naši uživatelé měli velikou radost, že nás účinkující navštívili a že mohli toto vystoupení zhlédnout. (20. 6. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/vystoupeni-souboru-v-domove/


Loutkové divadlo pro děti z Lesní školky

Uživatelky společně s pracovnicemi hrály loutkové divadlo pro děti z Lesní školky, jako takovou odměnu pro ně, za to, že za nimi chodí každých 14 dní a pomáhají jim s pečením nebo tvořením různých výrobků. Účinkující získali velký potlesk jak od dětí, tak od dalších uživatelů, kteří se na divadélko přišli také podívat. Pro všechny pak byla připravena odměna ve formě zmrzlinového poháru. (14. 6. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/divadlo-pro-deti-z-lesni-skolky/


Předávání růží na radnici

Naše uživatelky za doprovodu paní ředitelky a dalších pracovníků byly na návštěvě Městského úřadu ve Strážnici. Přišly předat starostce Smutné a místostarostovi Bartošovi růže, které vytvořily spolu s dalšími uživatelkami. Tyto růže pak slouží na výzdobu města při různých příležitostech. Došlo i na vzpomínání, jak vypadala Strážnice před mnoha lety, nebo jak vypadal Mezinárodní folklorní festival ve svých začátcích. Zástupci města připravili našim uživatelkám pohoštění a posezení na dvoře úřadu a atmosféra byla velmi milá. (13. 6. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/predavani-ruzi-na-radnici/


Soutěž v pétanque v S - centru Hodonín 

Čtyři naši uživatelé v doprovodu pracovnic domova vyrazili do S – centra Hodonín, kde spolu s dalšími šesti týmy soutěžili ve hře pétanque. I přes usilovný trénink se našim uživatelům moc nedařilo, obsadili ale krásné, poslední místo. Téměř celodenní akce uživatele velmi bavila a moc si ji užili a těší se na další ročník. (8. 6. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/turnaj-v-petanque/


Canisterapie a děti z Lesní školky

Dnes k nám přišly děti z Lesní školky ze Bzence, aby se společně s našimi uživateli potěšily z návštěvy canisterapeutického psa. Cvičitelka všem ukázala, jak se trénuje pes, co všechno si nesmí děti k cizím psům dovolit, proběhla ukázka aportování a poslušnosti. Pes Albert pak dostal za odměnu pamlsky a podrbání. (31. 5. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/canisterapie-a-deti-z-lesni-skolky/


Pečení bélešků s dětmi z Lesní školky

Dnes k nám opět přišly děti z Lesní školky Petrklíč ze Bzence. Společně s uživatelkami pekly bélešky. Uživatelky  zpracovaly těsto do tvaru bélešků, které se nechaly upéct a na dětech pak bylo potírání bélešků sádlem z jedné strany, z druhé strany pak natření povidel a posypání mákem. Ze společné práce vznikly výborné výrobky, na kterých si všichni pochutnali. (17. 5. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/belesky-s-detmi-z-lesni-skolky/


Tvorba papírových růží s dětmi z Lesní školky

Dnes k nám přišly děti z Lesní školky Petrklíč ze Bzence. Na programu bylo tvoření růží z krepového papíru. Tyto růže jsou pak odevzdány na MěÚ ve Strážnici zástupcům města a slouží k výzdobě Strážnice při folklorních slavnostech nebo jiných příležitostech. Děti tak pomáhaly tvořit uživatelům ony růže a když je to přestalo bavit, využily hraček, které domov nabízí. (10. 5. 2017).

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/papirove-ruze-s-detmi-z-lesni-skolky/


Rej čarodějnic

Dnes se u nás v domově konal rej čarodějnic. Pracovnice v maskách procházely domovem a dělaly uživatelům radost. Nakonec nasedly na košťata a odletěly se připravit na večerní rej :-) (28. 4. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/rej-carodejnic/


Zakončení projektu Setkání generací

Dnes u nás v domově proběhlo oficiální setkání studentů Střední školy Strážnice a uživatelů domova v rámci projektu Setkání generací. Toto setkání zakončilo víc než roční projekt, jenž měl studenty naučit komunikaci se seniory a práci s fotografií. Uživatelům přišli poděkovat studenti Oděvní školy, jejich učitel, který je celým projektem provázel, ředitelka školy Fialová, dále je pak přišli pozdravit starostka Strážnice Smutná s místostarostou Bartošem. Město Strážnice se spolupodílelo na vydání brožury, která byla výstupem z projektu. Studenti přichystali občerstvení a předali uživatelům kytky jako poděkování za focení a na závěr samotné brožury s fotografiemi. Celou akci podkreslovala hudba cimbálové muziky ZUŠ Strážnice. Těšíme se na další projekty se studenty Střední školy Strážnice. (26. 4. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/zakonceni-projektu-setkani-generaci/


Pečení slaných tyčinek s dětmi z Lesní školky

Dnes k nám přišly děti z Lesní školky Petrklíč ze Bzence. Připraveno pro ně a naše uživatele bylo pečení slaných tyčinek. V místnosti volnočasových aktivit to žilo. Některé děti pomáhaly válet připravené těsto, jiné zase vykrajovaly a další si prostě jen hrály s hračkami, které nabízí volnočasová místnost. Společně pak upečené tyčinky snědli. Těšíme se na další kreativní akci s těmito dětmi. (26. 4. 2017).

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/peceni-syrovych-susenek-s-detmi-z-lesni-skolky/


Soutěž ve zpěvu ve Skalici na Slovensku

Dnes se šest našich uživatelů vydalo do Skalice na Slovensku, kde se pořádala soutěž ve zpěvu. Tuto soutěž pořádá již po několikáté Zariadenie pre seniorov ve Skalici. Uživatelé jeli podpořit ostatní zpěváky a protože my pěvecký sbor nemáme, nacvičili si naši senioři spolu s pracovníky, tanec na vozíčcích na hudbu B. Smetany - Vltava. Toto vystoupení sklidilo obrovský úspěch a chválu. Těšíme se na další rok této soutěže. (5. 4. 2017)

foto zde:http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/zpivani-ve-skalici/


Beseda o zdraví, zdravé výživě a pohybu

Dnes do domova přišly besedovat dvě studentky bakalářského studia s našimi uživateli o zdraví, zdravé výživě a o tom, jak moc je důležitý pohyb. Hodinu a půl spolu s uživateli diskutovaly právě na toto téma a uživatelé si tak odnesli spoustu cenných rad, jak se udržovat v kondici. (24. 3. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/prednaska-o-zdravi-a-zdravem-zivotnim-stylu/


Fašank - děti z Mateřské školy

Opět k nám do domova zavítaly děti z místní mateřské školy. Za doprovodu svých učitelek přišly potěšit naše uživatele. Děti, jejich roztomilé kostýmy a písničky, které zpívaly po chodbách, udělaly uživatelům velkou radost. Těšíme se na ně zase za rok. (28. 2. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/fasank---deti-z-ms/


Fašank

Fašankový průvod se nevyhnul ani našemu Domovu. Pracovníci se oblékli do masek a za doprovodu oblíbeného harmonikáře, kterým je pan Mrkva, se vydali přes celý Domov a navštívili všechny uživatele na pokojích, chodbách či jídelnách. Rozdávali dobrou náladu, tančili a zpívali s harmonikou a uživatelé se dobře pobavili.
Všichni se těší na další fašank zase za rok. (23. 2. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/fasank-2017/


Vystoupení studentů oděvní školy a mladé cimbálové muziky

Dnes čekalo naše uživatele příjemné překvapení. Přišli za nimi studenti oděvní školy, kteří jsou členy fotografického kroužku a mladí muzikanti z cimbálové muziky. Připravili si pro uživatele pásmo povídání, čtení, hádanek a písniček doprovázených cimbálovou muzikou. Po celou dobu panovala veselá nálada a z místnosti volnočasových aktivit zněl smích. Všichni se velmi dobře bavili, popovídali, zazpívali a užili si příjemné odpoledne. (22. 2. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/vystoupeni-studentu-odevni-skoly/


Novoroční večírek

Domov žije a veselí se, i když máme uzavřeno pro návštěvy. Dnes přišel naše uživatele opět potěšit svým zpěvem a hrou na harmoniku pan Mrkva. A protože se jednalo o večírek, tak ho zahájila paní ředitelka proslovem a přípitkem s uživateli. Po přípitku začala zábava a popíjelo se a zpívalo. (18. 1. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/novorocni-vecirek-2017/


Živý betlém

V dnešní povánoční čas si pracovníci připravili pro naše uživatele představení "Živý betlém". Uživatelé tak měli možnost vidět Pannu Marii s Josefem a malým Ježíškem, tři krále a všechny postavy, které přišly vzdát hold právě narozenému Ježíškovi.
Pracovníkům se vystoupení velmi podařilo a u uživatelů vykouzlili úsměv a dobrou náladu. Společně si zazpívali koledy, které ve vystoupení zazněly. (10. 1. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/zivy-betlem/


Tři králové z MŠ Strážnice

Dnes k nám do domova přišlo padesát malých králů z MŠ ze Strážnice. Přišli uživatelům zazpívat a popřát jim do nového roku. Koledníčci prošli celý domov a udělali tak radost všem našim uživatelům. (6. 1. 2017)

foto zde: http://www.dsstraznice.cz/fotoalbum/kulturni-akce/tri-kralove-z-ms-straznice